המדע באתר זה הוא כללי ואין לראות בו הנחיה רפואית או המלצה לריפוי. בכל מקרה של בעיה יש לפנות לרופא המטפל ולפעול לפי הוראותיו.

קרם טרטר

מידע כללי:
הטרטר (הידוע גם בשם: חומצה טרטרית) הוא חומר ידוע המשמש בתור חומצה ונקרא גם קרם טרטר או מלח היין וחומצת יין.
הטרטר מיוצר מאבן היין או משאריות יין ומשמרי יין כמוצר לוואי בפסולת של תעשיית היינות ביקבים. הטרטר (או טרטריק אסיד) הוא חומצה אורגאנית ובמובן הכימי הוא מלח אשלגן של חומצת היין. חומצה זו נמצאת במיץ הענבים. הפקתה נעשת בייצור היינות, בעת תסיסת היין היא מתגבשת כמשקע על גבי דפנות המיכלים של היין בתחתיתם או מאבן היין (ארגול) המצפים את דפנות דודי היין. לאחר ריקון המיכלים מהיין, היא מופרדת בעת ניקוי המשקעים הנותרים וכן היא מופרדת אחרי הצללת היין. לאחר ניקויה בתהליכי ניקוי שונים מתקבל מלח הטרטר ומשתמשים בה כקרם היין ליצור חומצת היין או כמרכיב באבקות אפיה או משפרי אפיה. מלח הטרטר משווק כחומר גלם לתעשיית המזונות ומשמש רבות בתעשיית מזונות שונים ובדברי מאפה כתבלין חומצי לתסיסה והתפחה. 
 
חומצה טרטרית היא אבקה העשויה מחומצת היין המיוצרת מאבן היין והיא מוצר לוואי של תעשיית היין. שמרי יין ושאריות יין הדבוקות בחביות יין בתעשיית היינות מתגבשות כמשקע על גבי דפנות המיכלים של היין ובתחתיתם, או מאבן היין (ארגול) המצפים את הדפנות של דודי היין.
לאחר ריקון המיכלים מהיין, היא מופרדת בעת ניקוי המשקעים הנותרים וכן היא מופרדת אחרי הצללת היין. לאחר ניקויה בתהליכי ניקוי שונים מתקבל מלח הטרטר המשמש לייצור קרם היין וליצור חומצת היין או כמרכיב של אבקות אפיה או משפרי אפיה.
 
נכון להיום: רוב יצור החומצה טרטרית נעשה במעבדה ולא מאבן היין אך יש לעשות ברור במקום בו רוכשים.
 
השימוש בקרם טרטר (חומצה טרטרית) במוצרי מאפה ובמקצפות:
קרם הטרטר משמש כחומר מייצב קצף חלבוני ביצים, ע”י כך שהוא מקריש את החלבון המקיף את בועות האויר שבקצף, ובכך הוא מונע את נפילת הקצף לפני שהחלבון נקרש בחום. לכן עוגות המותפחות בקצף ביצים ומיקצפות, הן בעלות מירקם אוורירי יותר, כאשר מכינים אותן עם קרם טרטר. כמו כן העוגות והמיקצפות נשארות לבנות מכפי שהיו מתקבלות בלי אבקת קרם טרטר, היות והחומצה מעכבת השחמתן. 2 חלקים של קרם טרטר, בצרוף עם חלק אחד של סודה דו פחמנית (סודה לשתיה) יוצרים את אבקת האפיה.
כמו כן משמש מלח הטרטר להכנת בצק משחק לילדים, מתכון אפשר למצא בקישור הבא.

השימוש בחומצה טרטרית בתעשית היין:
בתעשית היין משתמשים בחומצה הטרטרית להגברת טעם החמיצות הכללי של היין והורדת רמת החומציות (PH) לערך נמוך יותר.

כשרות קרם טרטר:
רוב יצור הטרטר נעשה היום במעבדה אך היות וקרם הטרטר מוצאו כאמור מייצור היין, דינו כדין היין שנאסר במגע גוי וחייב להיות עשוי מיין כשר שנעשה בהכשר והשגחה מוסמכים, לכן אין להשתמש בקרם טרטר ללא הכשר והשגחה מוסמכים על ייצורו. טרטר המיוצר מאבן היין ששהתה י”ב חודש ואח”כ ייצרו ממנה את חומר הטרטר, יש אומרים שאפשר להקל בו ולהתירו.
אצלנו הקרם טרטר הינו בהשגחת הרבנות.

Scroll to Top