חינה שחורה / אדומה

פתח דבר:
צריך לדעת שישנם שני סוגים של חינה באופן כללי. סוג אחד הינו חינה לעיטור העור “קעקועי חינה” והסוג השני הינו חינה לצביעת השיער.

בתוך כל אחד משני הסוגים הללו ישנם תתי סוגים כאשר החילוק העיקרי הינו תוספת החומרים לחינה.

בקעקועי חינה מוסיפים לחינה חומר כימי שמחזק את הפגמנט השחור על מנת שהעיטור יצא חזק וברור. בחינה לשיער מוסיפים חומרים נוספים כדי להגיע לגוונים שונים של צבע שיער.
 
אצלנו בחנות ישנם שני סוגים של חינה:
 
החינה האדומה:
כמו שהקדמתי קימים בשוק המון סוגים של חינה ואין לי מושג מה הם מכילים, כל מה שאכתוב מתיחס למה שאני יודע על החינה שאנחנו מוכרים בתקוה שלא תפול תקלה תחת ידי, באם יהיה לכם מקור אמין ומוסמך הסותר את מה שאני כותב כאן, אשמח לשמוע ולתקן.
 
החינה האדומה שאנו מוכרים היא החינה הטבעית והנקיה מבין כל סוגי החינה שקימים.

מדובר בעלים של עץ הכופר הלבן (שם מדעי: Lawsonia inermis או Lawsonia alba) העוברים ייבוש וטחינה לאבקה ירקרקה.
 
קראתי ב________ ש- “עובדי מספרות אינם ממליצים על צביעת שיער בחינה אדומה כי היא אוטמת את השיער וגורמת לנשירה.”

לא ראיתי שהביאו מקור מוסמך לשמועה הזו ולכן יתכן ומדובר בשמועה שיווקית למכירת צבע לשיער.
החינה הטבעית שימשה בעבר לטיפול בבעיות בעור הקרקפת כמו גם בבעיות בעור כפות הרגליים (פטריות וכדומה), כך שקשה לי להאמין לשמועות האלו (שוב אלא אם יהיה בצידן גורם מוסמך שעשה בדיקה מדעית אמיתית).
 
השם חינה אדומה קצת מטעה כי התוצאה לא תמיד כל כך אדומה כמו שמצפים.
בעלי גוון שיער כהה יפיקו מהחינה האדומה גוון אדמדם קליל הנראה רק כנגד קרני השמש בעוד בעלי שיער בהיר יזכו לצבע אדום חזק ובולט.

שיער לבן נצבע בחינה אדומה בצורה די טובה, לצבע אדמדם כמובן.

החינה השחורה:
כמו שהקדמתי יש בשוק הרבה סוגים של חינה, ובחינה השחורה רובם מכילים תוספות כימיות ואחרות. הסיבה העיקרית להכרח להוסיף תוספות לחינה השחורה נעוצה בעובדה שהחינה השחורה לא קיימת בטבע (בניגוד לחינה אדומה שהיא בעצם עלים של עץ החינה טחונים). מי שינסה לצבוע את השיער עם החינה השחורה יגלה שהשיער לא ממש נצבע לשחור בלי תוספות כימיות.

אנחנו לא מחזיקים חינה שחורה, אם כי יש אצלנו אבן שחורה שבתימן היו נוהגים לצבוע איתה את השיער, אבל היום אולי רק המבוגרות עוד משתמשות באבן השחורה לצביעת השיער.
 
 
אופן השימוש בחינה:
על זה לא אאריך מאחר ויש לנו דף עם מתכון מסודר כיצד להכין חינה לשיער – ניתן להקליק כאן …

Scroll to Top